Київська «Ефіопія» Сергія Жадана

Морозне 19 лютого. У київській книгарні з кодовою назвою «Є», нема й де яблуку впасти. Код розгадали столичні шанувальники творчості Сергія Жадана. Сила-силенна, виключно україномовної публіки.

Товариство гуде, біля входу не проштовхнутися, а на полицях літновинки вже й слід прохолов. Аж тут з’являється сам винуватець збіговиська: «Доброго вечора, і якщо вам там тіснувато, то прошу ближче, можна й на сцену».

У залі тиша, у повітрі флюїди радощів, і все так гармонійно пасує до палітурки, на котрій зображення прапору країни північної Африки. «Ефіопія» – таку назву дістало нове творіння Жадана. Це книга віршів та ессеїв, що складається з трьох розділів: «Кочегари», «Поети» та «Коментарі». Власне, лише з двома першими розділами автор й знайомив присутніх на презентації. Посилаючись на чималий обсяг еcсеїв зачитати котрійсь із них поет відмовляється.

«Не найкраще й не найгірше», – об’єктивно оцінює власну збірку письменник. В строкатій «Ефіопії» переплітається бурлеск, точніше назвати б його стьобом, із соціальною проблематикою. Перше викликає посмішку, друге ріже око й слух своєю невідворотною реальністю. На авансцені долі Жаданівських роботяг, моряків, перевершених китайців, повій, монашок, поетів. «Ефіопія» – це інша планета, дефект якої лише один – це усі вони, вищезгадані. Схоже, Жадан дорослішає – з’явились речі, до яких він став ставитись серйозно. Менше стьобу ніж звичайно в темах «Смерть», тим паче, коли то стосується скону поетів. Променем сонця в долі Жаданівських поетів є єдність, тільки от, не така, як у Жаданівських китайців.
Поділився автор й тим, що низку віршів покладено на музику харківського інді гурту «Собаки в космосі». З ними співпрацює письменник не вперше.

Після завершення знайомства з останнім читвом, автор повертається до улюбленої «Марадони». На питання чи то прохання прочитати на пам’ять щось окрім власного Жадан одразу починає декламувати вірш Рильського. Так в ненапряжній, без африканського сонця, проте теплій, порівняно з завіконною, атмосферою пройшла презентація збірки.

«Ефіопія» – читво лаунжеве й не потребує особливого налаштунку. На сторінках життя в режимі он-лайн з опроміненими ефіопами, сказав би радше, із нами.

Джерело: http://bookvoid.com.ua/events/pesentation/2009/02/20/070829.html

One thought on “Київська «Ефіопія» Сергія Жадана

  1. Володимир Куц

    Шановний Сергію, я Ваш шанувальник, ми навідь зустрилися на книжковому ярмарку в Лейпцигу два роки тому. Але сьогодні справа в іншому: Я член спілки EuroMaidanLeipzig, тому довго шукав Ваше ел. адресу тому, що хочу зараз від імені спілки та мерії Лейпцига запросити Вас на читання із Ваших творів, терміном пропонуєтся осінь цього року. Затрати (подорож, готель, гонорар) спілка бере на себе. Поспілкуємось з цього приводу?
    Чекаю на відповідь
    Володимир

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *