Чат з Сергієм Жаданом

Відомий український письменник Сергій Жадан відповів на запитання читачів «Главреда».

Lidia, 17:08 Чи часто спілкуєтеся із Сашком Ушкаловим? Що можете сказати про нього як про письменника та як про людину?

Ответ: Спілкуюсь час від часу. Прекрасний письменник і така само людина. Були разом дослівно вчора на прес-конференції в Харкові. Раджу читати його книги.

, 17:09 Коли ви наступного разу підете неповинуватися, я з вами, дасте оголошення на «Главреді»?

Ответ: Приходьте неповинуватись хоч завтра (чат відбувся 8 листопада). Завтра, до речі, о третій годині починається Всеукраїнська Велика книжкова революція – заходьте о третій дня до будь-якої книгарні і переставляйте українські книги на видне місце. І вам воздасться.

Святослав, 17:10 Якщо не помиляюсь, ви приймали участь в акції «День Незалежності з Махном», ваше ставлення до цієї постаті?

Ответ: До постаті Махна? Шанобливе ставлення. Як на мене, ця постать потребує всебічної легалізації в суспільстві, особливо з огляду на політичну ситуацію в країні.

gera, 17:13 Вы говорите о саботаже книжных магазинов по отношению к украинской книге. Магазин продает то, что покупают. Может проблема в авторах?

Ответ: Ось і в книгарнях так говорять. Я погоджусь, що автори погані, якщо на вечори українських авторів перестане ходити публіка, або якщо мені покажуть справжні результати соціологічних опитувань. А просто так, відпочатку, звалювати все на авторів – надто просто. Тому – саботажників до відповіді!

gera, 17:14 Вот вы «Капитал» создали, а дальше что ваять будете? «Что делать?» или «Поднятую целину»?

Ответ: «Так гартувалась сталь» або «Сталь і ніжність». Одним словом – щось про сталеварів.

кapacь, 17:16 Як структурувати український книжковий ринок, підкажіть, якщо маєте ідеї?

Ответ: Побільше нових книгарень, особливо в райцентрах, побільше літературних конкурсів – особливо прозових, побільше видавати молодих авторів. Я думаю, так і буде, років через п’ять. Якщо не почнуться атомні бомбардування.

кapacь, 17:17 Ви прочитали всі книжки, представлені на конкурс ВВС? Що сподобалося?

Ответ: Ще не всі, але ті, які не читав, щойно придбав на книжковому ярмарку. З того, що читав, найбільше сподобались Дереш, Ушкалов і Андрухович. Лобіювати буду Дереша, як на мене «Трохи пітьми» – краща його книга.

poгнєдa, 17:20 Чому українська література сучасна у більшості своїй така вульгарно-натуралістична. Оргазми, мастурбації і т.д., про матюки вже й слів нема?

Ответ: Я не бачив в українській літературі натуралістичних описів мастурбації. Тим більше, не бачу нічого вульгарного в оргазмах. Ми з вами просто в різних дискурсах. Почитайте останню книгу Марії Матіос – там все це описано надзвичайно красиво, і без мату.

poгнєдa, 17:20 Як вам книжечки Люби Клименко?

Ответ: Не читав.

Maшyля, 17:20 Прозаик? А про каких заек вы пишете?

Ответ: Шутка юмора.

Maшyля, 17:21 А серьезно: темы черпаете из жизни или все-таки хоть половина травянисто-алкогольного угара – выдуманные )?

Ответ: Так – половина вигадана. Але це гірша половина.

alekseeva, 17:22 Сергію, що у вас з рибами? Вони ледь не в кожному вірші все випливають та випливають…

Ответ: Так, тема рибної промисловості проходить через мій творчий доробок червоною ниткою. Але в останній книзі їх майже немає – боремось, викорінюємо.

alekseeva, 17:23 А що з комунізмом? У вас якась дивна стилістика соціалістично-комуністично-революційна, яка простежується, щоправда, здебільшого в зірці на кепі та в назвах книжок? Це «тіпа стільна» чи що?

Ответ: Тема комунізму проходить другою червоною ниткою через мій творчий доробок. Просто купив кепу із зіркою, потрібно тепер відбивати бабло.

чyгaнищeЗaюжкo, 17:25 Є для вас якісь такі «спешл» постаті, які не те щоб є улюбленими письменниками, поетами, художниками…а просто є знаковими для вас?

Ответ: Чарльз Буковськи, Пауль Целян, Георг Тракль, і ще сто двадцять п’ять прекрасних поетів.

чyгaнищeЗaюжкo, 17:26 З ким дружите з письменників? Українських, зарубіжних? Кого вважаєте своїми духовними (творчими) батьками?

Ответ: Товаришую з багатьма, просто поняття дружби, очевидно, не передбачає публічного розголошення. Творчих батьків – так само багато, просто коли називаєш їх уголос, вони з творчих батьків перетворюються на старих перунів, а я їм цього в жодному разі не бажаю.

чyгaнищeЗaюжкo, 17:27 Кого з колег по цеху читаєте без відрази?

Ответ: Взагалі намагаюсь не читати книги, котрі викликають відразу.

кaлькyляція_кpoві, 17:28 Як Марадона? Йому стало легше після виходу вашої книжки? У нього ж дуже важкий стан;))) Коли чекати на свіжу кров від Жадана? (дози!!!)

Ответ: Стан Марадони стабільний. Свіжа кров буде вже наступного року, почекайте.

moPeDIK, 17:30 Кажуть, ви живете в музеї. Що це за музей і хто вас туди пустив, а головне – навіщо?

Ответ: Я там підпрацьовую мамонтом. Говорять, мені це вдається. Очевидно, тут ішлося про Харківський літературний музей, в якому я справді певний час жив, до речі – спав на канапі Тичини. Думаю, Тичина перевертався в домовині, у той час як я перевертався на його канапі.

moPeDIK, 17:31 Хоч щось з тих шалених описів дитинства й молоді – правда, чи це просто вдале вгадування настрою?

Ответ: Вгадати можна було щось цікавіше.

moPeDIK, 17:32 Люди, що певною мірою пережили перебудову зсередини та в зрілому віці, здебільшого абсолютно не погоджуються з вашими описами, чи принаймні кажуть, що вони дещо гіперболізовані? Ви самі розбираєтесь в тому, що пишете про той час? Чи це така певна романтична доба, про яку не обов’язково писати правду?

Ответ: Людей, що певною мірою пережили перебудову зсередини, характеризує вперте небажання називати речі своїми іменами.

beata, 17:35 Wіtannja z siroho, syrohpo ale wzhe niby j ne tcuzhozo Hamburgu! Peretytala majzhe wse z Wascoji twortcosti(prynajmni, spodiwajusj, sco majzhe wse…)Jak na mene, my wizualno znajemoj takozh, z momentu Weltmeisterschaft im Deutcland 2006, z futbolnoho matcu Ukraine-Saudi Arabien. Mala m” zcestj pryjnjaty was z Andruhovychem i Wolodeju(???) na nicz. Dawno zhywu perekonannjamy, co ,,REICH zej- FATA MORGANA”.Hotila by znaty, sco by Wy zaraz najbiljce hotily wid spadkojemziw tretjoho Reichu? Sco by htiw Andruhovytc, ja znaju….

Ответ: prynajmni, spodiwajusj, sco majzhe wse…) Навіть не сподівайтесь – це ще не все. Mala mzcestj pryjnjaty was z Andruhovychem i Wolodeju(???) na nicz. Це була незабутня ніч, дуже вам дякую. Від спадкоємців третього рейху я хотів би відсутності думок про четвертий. Вітання Гамбургу!

lebedeva, 17:35 Доброго дня, Сергію! 12 квітня 2008 року, нa міжнародний день ROCK-N-ROLLу у Києві на Площі Знань планується музичний фестиваль MusicFest in KPI 3 або RocknПотяг. Але це буде фестиваль не лише сучасної музики, а молодіжної культури в цілому. Окрім музичної сцени, на якій лабатимуть майже 12 годин поспіль, буде ще й сцена для літературних читань. Чи цікаво вам було б прийняти участь у такому заході?

Ответ: Так, прикольна шняга.

igor_solomadin, 17:36 Сергію, чекаємо на вас в ґімназії ОЧАГ, Харків, 13 листопада у вівторок. Прийдете? До речі, де відбудеться акція «Барикади» в Харкові? На якому майданчику? Дякую, Ігор Соломадін.

Ответ: Прийду. Фестиваль «Харківська барикада» відбудеться 7-8 грудня в Радмір-Експохолі реклама з’явиться за тиждень. Приходьте.

dana, 17:37 А як на вашу думку, чим можуть займатися гобліни в Баден-Бадені?

Ответ: Баден-бадитись одне з одним.

dana, 17:38 Чому в багатьох своїх текстах ви не ставите розділових знаків?

Ответ: У мене проблеми з пунктуацією, завжди щось поставиш не туди, а потім соромно.

Ruta, 17:39 Сергієві Жадану. Яким чином ви пов’язані з рухом «Не будь байдужим»? Чула, ви плануєте з Іреною Карпою проїхатися містами України, а почати з Кіровограда. Це правда?

Ответ: Я буду в Кіровограді з небудьбайдужими 15-го листопада. Приходьте.

Ruta, 17:41 Сергієві Жадану. Хотіла писати дослідницьку роботу по Дерешу (Поклоніння ящірці), вчуся на філфаку. Однак ця тема була зайнята іншою студенткою. Я попросила її помінятися темою, на що вона відповіла: «Сорі, мнє уже паабєщалі достать кніжку». Питання: якою має бути мотивація студента філфаку до написання роботи по творам сучасних українських письменників? Дякую.

Ответ: А яку їй книжку пообіцяли дістати? Чекову? Мотивація в студента-філолога може бути лише одна – невгасима любов до Потебні.

Ruta, 17:42 Сергієві Жадану. З вас почалося моє знайомство з українською літературою – мушу сказати, триває й досі. За це кажу вам дякую! успіхів вам, мої найщиріщі вітання

Ответ: Дякую. Чесно кажучи, це було ризиковано з вашого боку – починати саме з цього. Добре, що не відвернулись від нашого красного письменства.

Зaюжкo)), 17:43 Сергію, мені завжди подобалось те, що ви пишите, принаймні в поезії. Останнім часом, особливо це помітно в «Марадоні», ви стали повторювати сюжети і навіть набори слів та образів в віршах. Це якась творча криза? Чи це вина видавництва, яке намагається зробити з вас конвеєр?

Ответ: Так, у нас джентльменська угода з видавництвом – писати лише про риб. Ще маю написати про них три книги, а тоді почну про щось інше.

Бyбaбycя, 17:45 Так дивно спостерігати, коли доволі в принципі непогані і можливо навіть талановиті молоді автори починають писати вірші так, наче беруть ваші вірші і просто переставляють в них місцями слова… Наприклад, той самий Ушкало (до речі, ви з ним спілкуєтесь?). Вас це не дратує?

Ответ: Ну, ні – не можу з вами погодитись. По-моєму, ви перебільшуєте.

ababagalamagaZ, 17:46 Сергію, по-перше, дякую дуже-дуже за те, що примусили організаторів впустити усю нашу тусню в Роберта Домса на форумі. Премія «За відсутність снобізму» – стопудово ваша) А взагалі як ставитесь до читачів-шанувальників? Не задовбують? З кимось спілкуєтесь-знайомитесь, чи намагаєтесь бути максимально закритим?

Ответ: Не задовбують, доки не починають бити посуд в Роберті Домсі. А так все добре, приходьте ще.

Katyusha, 17:46 Доброго дня, Сергію! Насправді питань у мене немає. Просто дуже хочеться подякувати вам за ваші книги. Найбільше враження у мене залишилось від «Депеш мод»: давні події нібито описані, а насправді як все це актуально сьогодні!!! Завдяки вам та вашій творчості, я відчула сучасну українську літературу зовсім по-іншому. Бажаю вам натхнення для реалізації творчих задумів, наснаги та нових шедеврів!!

Ответ: Дуже дякую. Вам теж натхнення для реалізації.

voitik, 17:47 Здравствуйте, Сергей! Сегодня прочитала информацию о том, что завтра в ряде городов Украины книги украинских авторов переместятся с дальних полок в более доступные места. Хотелось бы узнать, в каком именно книжном магазине Донецка намечается этот флеш-моб?

Ответ: Це закрита інформація. Якщо хочете долучитись – просто долучайтесь.

Koчyбeй, 17:47 Сподіваюсь вас побачити на «Луцькій барикаді» завтра. Чи будете читати «Марадону»?

Ответ: Так, буду. Приходьте обов’язково.

Oleh, 17:48Яка причина інфляції?

Ответ: Духовний упадок серед молодьожі.

gaduck, 17:49 Сергію, ще нерви не перетворились на звичайнісінькі дроти, по яким струм нашого життя того, що коїться навкруги, робить брухтом? Чи може серце незвичайної людини, якою ви є, витримати ВСЕ? Бувають хвилини, коли все кажеться марним?

Ответ: Просто в мене замість серця пламєнний мотор. Хвилин, коли «кажеться марним», не буває. І вам цього дуже бажаю.

Maтepщинник, 17:50 Поэт в Украине больше, чем поэт? На фига из бюджета финансируется Спілка письменників України, если она не производит никакого продукта, кроме старых пердунов в стадии философского маразма?

Ответ: Поэт в Украине больше, чем поэт? Так, особливо з урахуванням інфляції. Старі пердуни – це, принаймні, екологічно чистий продукт, без хімікатів.

Gogging, 17:51 Потяги, дороги, кордони – це значимо? Якісь особливі історії-місця?

Ответ: Це знаково. Про особливі місця – читайте в книгах, там про це багато є.

dotsya, 17:51 Як тобі живеться в Україні?

Ответ: Щасливо.

Blacklack, 17:52 Как же можно было допустить закрытие «Останньої барикади»? Я знаю, что Жадан не Доний, но жаль… очень жаль.

Ответ: Якби це була моя барикада – я б її не закрив. Нічого, ми її ще відкриємо. Ось лишень інфляцію подолаємо.

FOlove, 17:53 Привіт, Сергію) Збираюсь в Черч на хор 10-го прийти. Хотілось би знати, скільки з собою бабла додатково брати на Марадону. І, взагалі, він приїде? Велике дякую!

Ответ: Марадона – дорогий футболіст, тому навіть не знаю, що вам сказати.

MarTa, 17:54 Сергію, у кого б ви реінкарнувалися, аби мали право вибору?

Ответ: У вихованця дитячо-юнацької школи «Манчестер Юнайтед».

kritikos, 17:55 Друже Сергію, хто є вашим найнелюбимішим письменником Вітчизни і світу? І що взагалі не переварюєш у цьому житті?

Ответ: Не переварюю палену водку. А найнелюбиміший письменник – навіть не готовий такого назвати.

mannerheim, 17:55 Привіт, Сергію! Чи не здається тобі, що рецепція і зображення Харкова в українській і російській літературах докорінно різняться? Для російських літераторів Харків, то лише одне з провінційних міст – це ми помічаємо від народників XIX ст. до Лімонова. В укрліт навпаки – від футуристів і Хвильового до Жадана – це ключове місто, столиця з провінційною долею, тобто за Лотманом і Бахтіним ви створюєте певний харківський текст, тоді як росіяни його руйнують. Чи згодні ви з таким порівнянням?

Ответ: Росіяни в нього приїздили, або з нього тікали. А ми в ньому живемо.

Mark_, 17:56 Доброго вечора, Сергію! Дуже сподобалася остання збірка віршів «Марадона». Розкажіть, як з’являється ідея віршу? Повинно щось статися, якісь емоції, переживання чи, можливо, як засіб висловлення?

Ответ: Марадона писалась в дорозі. Особливо багато тем з’явилось на митниці в Мостиськах.

kritikos, 17:57 Друже Сергію, якби ти випадково – десь у кнайпі чи метро – зіткнувся з Богом, що б зробив: попросив би щось, подарував вірші, заявив би, що ти атеїст…

Ответ: Поступився би місцем.

MarTa, 17:57 Сергію, чи не виникало в тебе ідеї писати російською? Тебе б поперло?

Ответ: Я не володію російською настільки, аби нею писати. Мені українська більше подобається.

kritikos, 17:57 Сергію, від чого отримуєш найбільший кайф?

Ответ: Від читацької любові, ги-ги-ги.

kritikos, 17:58 Друже Сергію, чи є відчуття, що таки набридне писанина? Чим займешся?

Ответ: Сільським господарством.

MarTa, 17:58 Як відсвяткував 90-ту річницю Великого Жовтня?

Ответ: Напився в зюзю під салат «Олів’є». Слухав Марка Бернеса.

FOlove, 17:59 Коли саме відбудеться наступний Цех і чим він відрізняється від Харківської грудневої барикади?

Ответ: Це одне й те саме, просто Цех трансформувався в Барикаду. Принципи ті самі – просто тепер нас більше.

kritikos, 17:59 Сергію, часто ненавидите свою творчість?

Ответ: Ні, саме поняття ненависті мені не притаманне.

kritikos, 18:00 Сергію, що складніше: любити себе чи всіх?

Ответ: Любити – не складно.

dotsya, 18:01 А в чому, в чому саботаж магазинів? Я нещодавно заходила, лежить «Трициліндровий двигун» біля каси, Жадан рясніє на полицях… В чому проблема?

Ответ: Проблема в тому, що я не один, хто в цій країні пише книги.

Mark_, 18:01 От зараз є достатньо величезних та цікавих постатей в укр.суч.літі, ще більше цікавих книг :-), але переважна більшість молоді знаходиться поза цим, вони про це навіть не уявляють, що будемо з цим робити?

Ответ: І рости, і діяти нам треба…

Mark_, 18:02 Ви розчаровувались в друзях? І чи часто змінювалось коло спілкування, туси?

Ответ: Так. Постійно.

MarTa, 18:03 Сергій Жадан через 40 років – це хто?

Ответ: Павло Загребельний.

тoмaт, 18:03 Как здоровье?

Ответ: Добре.

Mark_, 18:03 Чи живете ви он-лайн життям? Якщо так, то яким самим? Аська, ЖЖ, Форуми…

Ответ: Я живу духовним он-лайн життям. Заходьте на мій блог – там я ним і живу.

dunya, 18:04 А коли ви все встигаєте писати, у «Главред», у «Тиждень», книжки?

Ответ: У мене є брат-близнюк, як у Капранових. Він мені допомагає.

dunya, 18:04 Чи є ви членом Спілки письменників?

Ответ: Ні.

dunya, 18:05 Як вам творчість Кундери? І як ставитесь до такого чтива як Коельо, Ден Браун.

Ответ: Кундеру люблю. Коельо, Дена Брауна, Яворівського – не дуже.

Mark_, 18:06 Яка остання яскрава ідея посилилась у вашому мозку?

Ответ: Останнім часом посилились думки про необхідність фільтрування роботи мозку.

FOlove, 18:07 А де це ви сидите зара?

Ответ: В Києві.

Dmytro, 18:08 Чи зацікавила б вас участь у зйомці документальної повнометражної роботи про сучасне життя молоді? Якщо – так, то як з вами можна зв’язатися, щоб обговорити співпрацю? Дякую…

Ответ: Пишіть.

Dmytro, 18:09 Кого із письменників ви вважаєте своїми вчителями??? Чи знайомі ви з творчістю – Генрі Мілєра (США), Кнута Гамсуна (Норвегія), Блеза Сандрара (Франція), Волта Вітмена (США).. про Шевченка Т. Г. я думаю марно питати???

Ответ: Знаєте, я про це вже відповідав, але все-таки – Блез Сандрар свого часу був для мене важливим поетом. До речі, ви знаєте, що його дуже любив Семенко? Про це майже ніхто не знає.

Лecькa, 18:09 Сергію, яке місце в укрсучліті ти для себе особисто відводиш? Кого би ти хотів наслідувати й для кого стати прикладом?

Ответ: Місце біля кватирки.

Лecькa, 18:10 Від чого залежить самодостатність автора? Чи ти цього досягаєш?

Ответ: Самодостатність залежить від самоорганізації.

Mark_, 18:11 В якій країні/місті/місці відчував найбільш вільно, щоб відчувати вітер свободи…

Ответ: Берлін, Нью-Йорк, Варшава, Харків.

Лecькa, 18:11 Чи не трапляються з тобою ситуації в житті, які ти колись описував у книгах?

Ответ: Трапляються. Тоді я їх і описую.

Лecькa, 18:11 Що може бути найкращою метафорою уксучліту?

Ответ: Сама назва – укрсучліт.

Лecькa, 18:12 Професор Здоровега дуже влучно охарактеризував професіоналізм журналіста – це коли він може добре писати в будь-якому стані. Наскільки перешкоджає чи навпаки допомагає допінг письменникам?

Ответ: Категорично не згоден із концепцією добродія Здоровеги. Водка – зло!

Blacklack, 18:13 2mannerheim

Чехов писал, что Рим в общем похож на Харьков, так что не надо 🙂 Жадан. Извините, что не вам пишу.

Ответ: В общем всі міста між собою подібні. Вибачте, що відповідаю вам.

ДкД, 18:13Що вас надихає на на творчість?

Ответ: Секс, бокс, джаз.

ruta, 18:14 Ви хороший батько? перепрошую за особисте…

Ответ: Запитайте в мого сина, коли він підросте. Усім дякую. Щастя Вам, здоровля, всіляких ніштяків. Читайте книги, любіть батьків своїх, бережіть чакри! Для тих, хто питався про кіно – Осьо мій мейл, можете писати.

Джерело: http://ua.glavred.info/archive/2007/11/09/091056-1.html

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *